Çavuşoğlu’ndan Kaşıkçı Açıklaması: Uluslararası Soruşturma Şart

114

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “(Kaşıkçı cinayeti) Artık uluslararası soruşturmanın şart olduğunu görüyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi gazeteci Cemal  Kaşıkçı cinayeti konusunda “Bulunduğumuz aşamada artık uluslararası soruşturmanın  şart olduğunu görüyoruz.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığının 2019 yılı  bütçesi hakkındaki görüşmelerde soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Suudi Arabistanlı  gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi konusunda Türkiye’nin şeffaf bir süreç  yürüttüğünü ve bütün dünyanın bunu kabul ettiğini söyledi.”Uluslararası toplumla şeffaf bir şekilde bu süreci götürüyoruz.”  diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“İlk başlarda ‘şimdilik biz Suudi Arabistan ile bir çalışma grubu  kurduk, şu anda uluslararası mahkemeye götürmeyi düşünmüyoruz’ dedik ama şu  bulunduğumuz aşamada da artık uluslararası bir soruşturmanın şart olduğunu  görüyoruz. Ne olursa olsun biz bu cinayetin tüm yönleriyle açıklığa kavuşması  için ne gerekiyorsa yapacağız. Kapatmaya çalışmak, anlaşmaya çalışmak olmaz.” Kaşıkçı’nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini belirten Çavuşoğlu,  istihbarat ve emniyet birimlerinin toplanan delilleri görmek isteyenlere  gösterdiğini ifade etti. Çavuşoğlu, “Türkiye herhangi bir blöf yapmıyor. Türkiye’nin elinde ne  varsa uluslararası toplumla paylaşmamız lazım.” diye konuştu.

Cevap ver

Please enter your comment!
Lütfen adınızı giriniz