Dolar 4 ayın en düşük seviyesini gördü

64

 

 

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası geçen haftaki düşüş eğilimini dün de sürdüren dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 5,53 seviyesine kadar geriledi.

TÜİK’in dış ticaret istatistiklerini açıklamasının ardından gerilemeye devam eden dolar, böylece, son 4 ayın en düşük seviyesini görmüş oldu.

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankasının (Fed) dün başlayan ve bugün kararları açıklanacak Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına odaklandı.

Fed’in politika faizini en az 25 baz puan indirmesine kesin gözüyle bakılırken, 50 baz puanlık indirim beklentileri yüzde 20 seviyelerinde bulunuyor. ABD Başkanı Donald Trump ise yaptığı açıklamada Fed’den daha büyük bir faiz indirimi beklediğini kaydetti. Fed, haziran toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 2,25-2,50 bandında sabit bırakmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 425 baz puan düşürerek yüzde 24’ten yüzde 19,75’e çekmişti.

“Faizlerde düşüş olacak”

Türkiye’de önümüzdeki dönemde faizlerde düşüş trendi olacağını belirten Albayrak, “Kamu bankalarında bunu daha kısa sürede izleyeceğiz.” diye konuştu.