Pazartesi , 1 Haziran 2020
Home / ASAYİŞ / Elektrik ve doğalgazda yüzde 10 indirim!

Elektrik ve doğalgazda yüzde 10 indirim!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

ELEKTRİK VE DOĞALGAZDA YÜZDE 10 İNDİRİM

Yılbaşından itibaren elektrik fiyatlarında, konutlarda yüzde 10 indirim yapıyoruz. Aynı şekilde konutlarda ve küçük orta ölçekli işletmeler ile ticarethanelerde kullanılan doğal gazın fiyatında da yüzde 10’luk bir indirime gidiyoruz.

“Hazırladığımız bütçe ile Türkiye’yi şahlandırmaya devam edeceğiz. Dengelenme disiplin ve değişim esasıyla hazırladığımız bütçenin tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 2019 yılı bütçe giderlerimizi 961 milyar lira faiz hariç 843,7 milyar lira olarak planladık. Milletimizden topladığımız vergileri milletimizin hizmetine sunmaya esas alıyoruz.

2002 yılında topladığımız her 100 liranın 83 lirasını faiz ödemesine ayırıyorduk bay Kemal. Bu rakam 2017’de yüzde 10’lar seviyesine geriledi. Faiz harcamaları 2002 seviyesinde devam etsekti 300 milyar liralık kaynağı milletimize hizmet için değil faiz ödemesi için kullanmak zorunda kalacaktık. Ağustos ayındaki saldırıyı böyle güçlü altyapı ile karşılamamış olsaydık başka sorunlarla karşılaşabilirdik.

Ekonomiyi hem büyüttük, hem temelini sağlamlaştırdık. Son dönemdeki dalgalanmaların yol açtığı sıkıntılar elbette var ama aşamayacağımız şeyler değil. İşsizlik rakamlarını 2019’da yeniden tek haneye düşürmeyi planladık ve bunu başaracağız. İhracat rakamları yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. İhracat’ta yıl sonunda 170 milyar dolar rakamını göreceğiz. Cari açık azalıyor. Gelişmeler sene sonunda cari işlemler açığını 30 milyar doların altına çekeceğimizi gösteriyor.

HİZMET ODAKLI BÜTÇE

2019 bütçesi hizmet odaklı bir bütçedir. Ana kalemleriyle baktığımızda bu gerçeği daha iyi görebiliriz. Eğitime bütçenin yüzde 17’sine denk gelen 161 milyar liraya çıkarıyoruz. Sağlığa 157 milyar lira ayırıyoruz. Ana muhalefetin sözcüsü esnaf kepenk kapattı, çiftçi tarlalarını satıyor diyor. Rakamları açıklıyorum buradan, sen hayali bütçeden konuşuyorsun. Biz çiftçimizin, esnafımızın hep yanında olduk. Bunların hayatı yalan üzerine kurulu.

BES’TE DEVLET DESTEĞİNE 4,1 MİLYAR LİRA KAYNAK

Tasarruf sürdürülebilir büyümenin temel şartlarından biridir. BES’teki katılımcı sayısı 7 milyona ulaştı. 2019 bütçesinde devlet katkı payı olarak 4,1 milyar lira daha ayırdık. Genç girişimcileri desteklemek için yıllı 75 bin liraya kadar vergi muafiyeti getirdik. Pek çok sektörde ÖTV, KDV ve harç indirimleri yaptık. Önümüzdeki dönemde istihdam teşviklerine devam edeceğiz. 2019 ve 2020 yıllarında ilk defa işe alınacakların vergi giderlerini devlet üstlenecek.

2019 GÖBEKLİTEPE YILI

2019 yılını Göbeklitepe yılı olarak ilan ediyoruz. Sadce Göbeklitepe yılı ilan ederken onunla kalmayacağız Gaziantep, Mardin, Adıyaman da bu işin içerisinde olacak. 5 ilimiz bu işinde içinde olacak şekilde bölgeyi ayağa kaldıracağız. Bu kadim yerleşim alanı tüm dünyanın dikkatini çekecek özelliktedir.

İSTİHDAM TEŞVİKİ

9 ay olarak uygulanan asgari ücret desteği 12 ay olarak devam edecek. Bölgesel istihdam teşvikini bir yıl daha uzatıyoruz.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücret açıklandı o da 2 bin 20 lira. Nasıl buldunuz? İşveren işçi bütün sendikalar burada adeta ittifakla karar aldılar ve bakanımız da açıklama yaptı. Bekar bir işçinin ücretini ifade eden bu rakam evli ve çocuklu olması durumunda artıyor. Yüzde 26 düzeyinde, net 417 lira arttığını gösteriyor. İşçi ve işverenlerimiz için olabilecek en iyi rakamın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Yeni yılın hamdolsun bu müjdelerle karşılanmış olması bütün hanelere sevinç bereket getirmiş olacaktır.

“MİLLİ SAVUNMA BAKANIMIZA HAKARET YENİLİR YUTULUR DEĞİL”

Edepten ahlaktan yoksun ana muhalefet olmaz.  Kullandıkları ifadeler yenilir yutulur değil. Aynı ifadelerle bunlara cevap vermek bizim haddimize değil. Türkiye’nin son 16 yılda mesafe alamadığı üstesinden gelemediği en büyük sorunu işini doğru düzgün yapan bir ana muhalefet partisine sahip olamamaktır. Milli Savunma Bakanımıza yapılan hakaretler yenilir yutulur değildir.

“ÖNCE TAZMİNAT SONRA CEZA”

Bu edep yoksunları ile ana muhalefet politika yapıyor. Bunlarla bir yere varamazsınız. Bunlar yeri gelir terör örgütüyle kol kola yürür. Yeri gelir millete onların ağzıyla saldırırlar. Yeri gelir teröristlerin ileri gelenlerini cezaevinde ziyaret ederler. Bunlar kalkıp kabinemizin Milli Savunma Bakanına bu şekilde saldırma edepsizliğini yapmışlardır. Bunlara gerekli dersi yargıda vermek zorundayız. Vereceğiz de. Önce tazminat sonra ceza.”

About bursa

Check Also

Şehir Hastanesi hattında ihaleye doğru

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa trafiğine nefes aldıracak iki önemli protokole imza attı. …

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: