Gülürtü kirliliği ile aralıksız mücadele

492

Çevre projeleri ile önemli farkındalık oluşturan Yıldırım Belediyesi, gürültü kirliliği ile mücadelesini de aralıksız sürdürüyor.

Yaz aylarında kapalı mekanlarda yapılan düğün ve nişan gibi etkinliklerin yoğunlaşması ile birlikte vatandaşların gürültü kirliği ile ilgili şikayetleri de artıyor. Vatandaşların talepleri üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri ilçenin muhtelif bölgelerinde ses – desibel kontrolü yaparak kurallara uymayan iş yerlerine yaptırımlar uyguluyor. Zaman mefhumu gözetilmeksizin denetimler gerçekleştiren ekipler, 24 saat boyunca ilçede sükunun sağlanması adına çalışılıyor. Bu kapsamda 2017’nin ilk 6 ayında vatandaşlardan gelen 147 talep üzerine yapılan incelemeler sonucunda iş yerlerine cezai işlem uygulandı. Denetimlerde ayrıca müzik kaynaklı gürültü ve havalandırma kaynaklı gürültü nedeniyle çevreyi rahatsız eden iş yerlerine idari para cezası verildi. Canlı müzik, düğün, havalandırma ve jeneratör gibi kaynaklarla inşaat gibi gürültü kaynaklarına ilişkin şikâyetleri denetleyen ekipler, kontrollerin yanı sıra konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulunuyor. Bilgilendirme sırasında kurallara uymayan iş yerlerine uygulanacak ceza yükünün maddi anlamda ağır olduğunu belirten ekipler vatandaşlardan duyarlı olarak mağduriyet yaşamamasını istiyor.

asd thumbnail_yb-(1) thumbnail_yb-(2) thumbnail_yb-(3) thumbnail_yb-(4) thumbnail_yb-(5) thumbnail_yb-(7) thumbnail_yb-(8)

Çevre temel önceliğimiz

Tüm vatandaşların ve kurumların temel sorumluluklarından birisinin çevre duyarlılığı olduğuna işaret eden Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Yaşam standartları daha yüksek bir şehir oluşturabilmek adına çevre konusunda azami hassasiyet gösteriyoruz. Sürdürülebilir çevre politikamız bağlamında hayata geçirdiğimiz projelerimizde önemli başarılar elde ettik. Çevre, hava ve görüntü kirliliğinin yanı sıra gürültü kirliliği ile de önemli bir mücadele yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın hoşuna gitmeyen, rahatsız edici sesler çıkartan fabrika, iş yeri, atölye, eğlence yerleri gibi mekanlarda sık sık kontroller yapıyoruz. 400 bin metrekarede 700 bini aşkın nüfusu, 230 bin adetten oluşan ev ve iş yeri hacmine sahip Yıldırım’da hayata geçirmeye başladığımız kentsel dönüşüm hamlemiz ile birçok sorunu olduğu gibi bu problemi de kendiliğinden çözüme kavuşturmuş olacağız” diye konuştu. Yıldırımlıların bilincini artırıcı çalışmalar yürüttüklerini de ifade eden Başkan Edebali; korna, klakson ve yüksek sesin de birçevre kirliliği olduğunu hatırlatarak, vatandaşları daha duyarlı olmaya davet etti.

Cevap ver

Please enter your comment!
Lütfen adınızı giriniz