Mühendis adaylarına kalite sistemleri eğitimi

1591

BUSİAD ve Uludağ Üniversitesi iş birliğiyle organize edilen “Kalite Sistemleri” konulu seminer, Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirildi. Bursa Çimento Kalite Yönetim Sistemleri Temsilcisi ve İSG Müdürü Yeşim Akalın’ın konuşmacı olduğu programa; Makine ve Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencileri katıldı.

Kalite ve Sürdürülebilirlik” isimli bir sunum gerçekleştiren Yeşim Akalın, kalite kavramının kelime anlamına değinerek, söz konusu kavramın daha çok müşteri isteklerine uygunluk olarak kendine yer bulduğunu belirtti. Kalitenin kullanıma ya da şartlara uygunluk olarak da tanımlandığını ifade eden Akalın, kalite alanındaki çalışmalarıyla tanınan dünyaca ünlü kişilerin görüş ve fikirlerini katılımcılarla paylaştı. Akalın, kalite kavramının tarihçesi hakkında da bilgi vererek, söz konusu kavrama ilk olarak milattan önce 2150 yılına tarihlenen Hammurabi Kanunlarında rastlandığını kaydetti. Akalın, rekabetin hızla arttığı ve hataya tahammülün kalmadığı dönemlerde kalitenin önemini arttırdığına işaret ederek, “Artık kaliteli ürüne, kısa zamanda, düşük maliyetle ulaşma ve daha iyiyi arama güdüsü kalitenin destekleyicisi olmuştur. Japonlar buna ‘Just in time’ adını vermektedir. Dünyada söz konusu kalite anlayışının evrensel boyutta yakalanabilmesi adına çok sayıda kalite standardı geliştirilmiş durumda. Gündelik yaşantımızda bu kalite standartlarına her alanda rastlamak mümkün” diye konuştu. Akalın, şöyle devam etti: “Günümüzde kaliteli yaşamak da son derece önemli. En büyük savaşımızın kendimizle olduğunu unutmamamız gerek. Peki bu savaşın galibini biliyor muyuz? Hayatın yükünün sizi ezmesine izin verirseniz mağlup bellidir. Öyleyse kendi değerinizi keşfedip bir marka haline getirmek en çıkar yoldur. Değerli olmak ve kaliteli yaşamak, yaşamayı ve keyif almayı bilmek, kendimize önem vermektir. Bir başka deyişle dünyaya bakış ufkumuza yeni ve açık bir ivme kazandırmaktır. Mutluluk denen büyü uyum oluşturmakla başlar. Pozitif bakış açısı, yaşam enerjinizi yükseltir.”

“Hayat kalitesi, doğumla ölüm arasındaki çizginin en keskin virajında”

Hayat denen şeyin, doğumla ölüm arasında kısa bir çizgi olduğunun ve hayat kalitesinin bu çizginin en keskin virajında bulunduğunun altını çizen Akalın, bu virajı en başarılı dönebilenlerin kendisiyle olan savaşın galibi olduğunu kaydetti. Akalın, yaşam kalitesini destekleyen bir başka unsurun da “Hayır” demeyi bilmekten geçtiğine değinerek, “Her zaman yaşam duruşunuzun prensipleri olsun ve değerleriniz sağlam olsun. Yaşam denen bu hediye paketini açtınız bir kere. İçinden çıkacak her sürprize hazırlıklı olmanız gerek” şeklinde konuştu. Akalın, sürdürülebilirlik kavramıyla ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı: “Sürdürülebilirlik kelimesini günümüzde sıkça duyuyoruz. Sürdürülebilirlik yaşamak için ihtiyacımız olan her şeyi, gelecek nesillerden çalmadan, doğal dengeyi bozmadan, onların da faydalanabileceği şekilde alabileceğimiz prensibine dayanıyor. Sürdürülebilir yaşamak, doğayla uyum içinde yaşamak ve yaşam tarzımızın başka hiçbir dünya vatandaşını olumsuz etkilemediğinden emin olmak anlamına geliyor.”

Kaynak: BUSİAD