Nilüfer’de kinoa hasat tarla günü

669

Nilüfer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Nilüfer Ziraat Odası Başkanlığı ile ortaklaşa yürütülen çiftçilerimiz için alternatif yeni bir ürün olan Kinoa bitkisinin demonstrasyon ekiminin yapıldığı Doğanköy Mahallesinde tarla hasat günü etkinliği yapıldı. Etkinliğe Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç, Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan, Nilüfer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yasemin Yiğit Bozkurt, Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey katıldı.

Kinoa tohumu son derece besleyici bir insan besinidir. Protein, kalsiyum, demir gibi mineraller ile E ve B vitaminlerince nispeten iyi bir kaynaktır. İnsanlarda doku gelişimi için gerekli 8 esansiyel aminoasidin tamamı bu bitkinin tohumunda bulunur. Lisin, sistein ve diğer tahıllarda düşük olan methionin aminoasitleri de son derece yüksektir. Bu yüzden kinoanın harika bir protein kaynağı olduğu kabul edilmektedir. Buğday, çavdar, yulaf, darı mısır ve pirinçten çok daha fazla protein içermektedir.  Yağ oranı da tahıllara göre yüksektir. Kinoa glüten içermediği için glütene duyarlılığı olan Çölyak hastaları (glüten alerjisi) ve veganların (hayvansal ürün yemeyen) protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılayan besleyici ve lezzetli bir besindir. Kinoa tohumlarının insan beslenmesinde kullanım şekilleri oldukça fazladır. Bu tohumlardan değişik çorbalar ve ekmek yapılmaktadır.

Ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlayan Kinoa bitkisinin ekimi Nilüfer İlçesi Doğanköy Mahallesinde önder çiftçimiz Fikret Balcı’nın 4 dekarlık arazisinde kuru şartlarda ekimi gerçekleştirilmiş olup ekstrem şartlarda gübreleme ve yabancı ot mücadelesi yapılmadan üretimi sağlanmıştır. Dekardan 250 kg ürün elde edilmiş olup Türkiye pazarında ortalama kilogram fiyatı 2-3 $’dan alıcı bulmaktadır.

İlçemiz iklim şartlarında yetiştirilmeye elverişli olan Kinoa bitkisi çiftçimiz için ekonomik değeri yüksek bir bitki olup, tarıma elverişsiz alanların değerlendirmesi konusunda da önemli bir bitkidir.

Kaynak: BİGTHM

Cevap ver

Please enter your comment!
Lütfen adınızı giriniz