OSMEK’le İngilizce öğrenmek çok kolay

454

Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (OSMEK) İngilizce kursu, kariyer planlaması yapmak isteyenlerden, hobi amaçlı gelenlere kadar birçok kişi için yeni bir dil öğrenme fırsatı sunuyor.

OSMEK’in en fazla ilgi gören kurslarından biri olan İngilizce kursu, çeşitli amaçlarla gelen kursiyerlerin adeta eğlenerek öğrendikleri ve her yaş grubundan vatandaşın katıldığı bir kurs olarak ilgi görüyor. Uzun yıllardır İngilizce öğretmenliği yapan kursun eğitmeni Şaban Şen, kursa olan ilgiden oldukça memnun olduğunu belirterek, “Hobi amaçlı gelenler var, okula destek olsun diyenler var, iş, kariyer için gelenler var. Burası harika bir yer. Tam bir mozaik. Her yaştan kursiyerlerimiz var. 60 yaşında bir teyzemiz var. Sınıftaki 15’liklere taş çıkartır. Çok gayretli.  Onun azmi diğer öğrencilere de örnek oluyor. Kimsenin başarısızlığa mazereti olmuyor” dedi.

OSMEK’le Ezberler Bozuluyor

Çok çeşitli hayat hikâyelerine tanık olduğunu da aktaran Şen, “Kanser hastası bir kursiyerim, hastalığını yendi. Bu kurslar sayesinde olduğunu söylüyor. Kursta öğrendikleriyle yurtdışına gidenler var. İnsanlar emekli olduktan sonra da başka aktiviteler içine giriyorlar.  Eskiden daha farklı geçiriyorlardı boş zamanlarını. Şimdi bu kurslara devam ediyorlar. Ezberler bozuluyor artık” diye konuştu.

“İngilizce Öğrenmek Zor Değil”

İngilizceyi öğrenmenin zor olmadığını aktaran Şaban Şen, “Okuma yazma bilmek yeterli. Burada özel kurslardan farklı bir eğitim vermiyoruz. Hem de ücretsiz. Burada çok iyi verilen A1 kursu için dışarıya para vermeye gerek yok. Gelir seviyesi belirli olan insanlar geliyor. Bu kapıdan giren herkese şartları elverişli olduğu sürece eğitim veriyoruz. Çok ilgi var” dedi. Şen, Suriyeli öğrencileri de olduğunu belirterek, bu kurs sayesinde Türkçe de öğrendiklerini sözlerine ekledi.

60 Yaşında Azimle İngilizce Öğreniyor

İngilizce kursunun en renkli öğrencilerinden biri olan 60 yaşındaki kursiyer Hasene Aydın, “Aslında ben çocukluğumdan beri bunu çok istiyordum. İlkokul 4. sınıfa giderken okulumuzda açılmıştı ama 2 hafta sonra gerekli mevcut sağlanamadığı için kapandı. Daha önce bilgisayar kursuna gittim. Böyle bir imkân bulamadığım için, 2 çocuğumu

büyüttüm, onları okuttum. 2 torunum var. 60 yaşında fırsat buldum ve değerlendirdim. Gerçekten böyle bir hizmet benim için çok iyi oldu. Ben sınıfa girdiğimde hepsi benim çocuklarım yaşındaydı. İnsan daha bir hayata tutunuyor, yaşam azmi oluyor. 70 yaşında bir arkadaşımız katıldı sınıfa.  O da gencecik bir oğlunu kaybetmiş, ondan sonra kendini bu tür şeylere adamış. Ders bitsin istemiyorum. Eşim her gün getirip, götürüyor. Eğer A1’de başarılı olabilirsem devam edeceğim. İnsan ideallerinin peşinden gitmeli” diye konuştu.

Kaynak: OB