Tanzanya’dan Bursalı tekstilcilere davet

1262

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Tanzanya’nın Ankara Büyükelçisi Elizabeth Kiango Kiondu, Tanzanya’da pamuk üretim kalitesinin giderek arttığını belirterek, Bursalı tekstil firmalarını Tanzanya’ya yatırıma davet etti.

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener, Tanzanya’nın Ankara Büyükelçisi Elizabeth Kiango Kiondu’yu ağırladı. Bursa ve Tanzanya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler hakkında fikir alışverişi gerçekleştirilen ziyarette özellikle tekstil ve deri sektörlerindeki işbirliği ve yatırım imkanları değerlendirildi.

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener, yaşanan ekonomik krizlerle birlikte tüm dünyada yeni pazar arayışlarının hızlandığını söyledi. Bu süreçte doğal zenginlikleri, insan gücü ve ekonomik potansiyeliyle Afrika’nın önemli bir pazar haline geldiğini belirten Gülener, “Artık tüm dünya gözünü Afrika’ya çevirdi. Afrika ülkelerinde yatırımcılar için gerçekten çok önemli fırsatlar var. BTSO olarak bizler de Bursa iş dünyasının bu fırsatlardan istifade edebilmeleri adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Fuar ve alım heyeti organizasyonlarıyla Bursalı firmaların Afrika kıtasındaki etkinliklerini artırmaya gayret ettiklerini belirten Gülener, “Tanzanya da yükselen ekonomisiyle Afrika ülkeleri arasında dikkat çekiyor. Sayın Büyükelçimizin ziyaretinden büyük memnuniyet duyduk. Bu ziyaretin somut işbirliklerine dönüşmesi adına BTSO olarak elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

“BURSA TÜRKİYE EKONOMİSİNDE ÖNCÜ ROLE SAHİP”
Tanzanya Büyükelçisi Elizabeth Kiango Kiondo ise üç aydır Türkiye’de görevde bulunduğunu ve iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini artırabilmek adına Türk iş dünyası temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi. Daha önce yaptığı görüşmelerde Bursa’nın Türkiye ekonomisi içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu öğrendiğini dile getiren Büyükelçi Kiondo, “Bursa, özellikle tekstil sektöründe önemli bir güce sahip. Tanzanya da Afrika’nın en önemli pamuk üreticilerinden biri konumunda. Ülkemizde son dönemde pamuğun kalitesi oldukça yükseldi. Tanzanya’nın Bursalı tekstil firmaları için önemli bir yatırım bölgesi olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Firmaları yatırım için ülkeye davet eden Büyükelçi, “İş dünyası temsilcileriyle öncelikle Ankara’da toplantılar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Tanzanya hakkında tüm bilgileri paylaşacağımız bu toplantıların ardından ise firmaları ülkemizde ağırlamak istiyoruz. Bursa tekstil firmaları için ülkemizin önemli pamuk üretim merkezlerinden Victoria’nın Bölge Valisi’nin özel daveti var” ifadelerini kullandı.

Kaynak: BTSO

Cevap ver

Please enter your comment!
Lütfen adınızı giriniz