İstihbarat operasyonlarında kripto para dönemi

İstihbarat operasyonlarında kripto para dönemi

Adını daha çok duymaya başladığımız kripto paralar istihbarat örgütlerinin de vazgeçilmezlerinden olmak üzere... Toplumsal olayların dahi böyle fonlanabileceğini kaydeden uzmanlara göre Türkiye kripto para trafiğini çok iyi takip etmek zorunda...

Kimi zaman Elon Musk’ın bir tweet'i, kimi zaman Reddit gibi forumlarda organize olan kişilerin büyük sermayelere karşı ortak bir tutumla hareket etmesi sonucu oluşan dalgalanmalar…

Son günlerde kafamızı nereye çevirsek kripto paralarla ilgili bir şeyler duyuyor, okuyoruz… Her ne kadar bu denli gündem olsalar da aslına ülkelerin resmi olarak kripto paralarla ilgili raporlarına ulaşmak henüz pek mümkün değil. Yine de küresel olayların ardından yapılan araştırmalar bize sürecin nereye varabileceğine dair bazı ipuçları veriyor.


Bursa Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Burak Darıcılı’ya istihbarat örgütlerinin kripto paraları neden kullandığından Türkiye’nin hem ekonomik hem de güvenlik birimlerinin nasıl bir yol izlemesi gerektiğine kadar geniş bir kapsamda sorularımızı yönelttik.

Sahibi belli olmayan bir sistem

Doç. Dr. Darıcılı, süreci daha iyi anlayabilmek için öncelikle ‘Kripto para nedir?’ sorusuna kısaca değinmek gerektiğine işaret etti ve “Blockchain denilen ve kabaca ‘kripto para cüzdanı’ olarak tanımlayabileceğimiz bir sistem var. Bu sistem üzerinden sanal paralar oluşturuluyor. Üreticisi de sahibi de belli olmayan bu paralar kripto para olarak kabul ediliyor” dedi.

Dijital verinin kopyalanmasına değil dağıtılmasına izin veren blok zinciri olarak kabul edilen blockchain veri kayıtlarını dağınık olarak milyonlarca farklı ağ üzerinde tutuyor ve böylece bilgilerin hacklenmesi gibi bir ihtimal de ortadan kalkıyor.

“Önümüzdeki 50 yıl içinde her işlemi bu ağ sistemi üzerinden yapmak mümkün olacak” diyen Darıcılı’ya göre tüm kamu hizmetleri, nikah işlemleri ve hatta seçimlerde oy kullanma dahi buradan yapılabilir.”

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın