6-8 Ekim olayları ile ilgili iddianame kabul edildi

6-8 Ekim olayları ile ilgili iddianame kabul edildi

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 108 sanıklı iddianameyi kabul etti. Sanıkların tümünün 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.
DEAŞ'ın Kobani olarak da bilinen Ayn el Arab'ı kuşatması bahane edildi, HDP'nin çağrısı üzerine başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere 35 ilde sokak olayları çıktı.

6 Ekim 2014'te başlayan olaylarda 37 kişi hayatını kaybetti. Bu olaylara ilişkin başlatılan soruşturmada iddianame kabul edildi.

108 sanık 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet talebiyle yargılanacak

108 sanık 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle yargılanacak. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı 3 bin 530 sayfalık iddianamenin sanıkları arasında HDP eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile firari terör örgütü elebaşıları Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Salih Müslüm de var.

6 cilt ve 300 ek klasörden oluşan iddianamede, sanıkların tamamı, "azmettirici" sıfatıyla olay tarihinde ülke genelinde işlenen eylemlerden sorumlu tutuldu. 

Sanıkların, "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma", "37 kez adam öldürme" ve "31 kez öldürmeye teşebbüs" başta olmak üzere 29 suçtan yargılanmaları talep edildi.

Dava Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yazın